Przyszłość dzieci

Ludzki mózg rośnie od małego jak wielkie drzewo. Odpowiednikami gałęzi są połączenia między neuronami. Im więcej wyrośnie takich sprawnych połączeń, tym potężniejszy będzie umysł. Mądra zabawa rozwija te połączenia. Skąd jednak wziąć potrzebne zabawki? Na stronie przyszloscdzieci.pl są dostępne amerykańskie układanki MightyMind i SuperMind, które są  znane już w wielu krajach świata ze swoich wyjątkowych własności kształcących. Obserwując ruchy rączek bawiącego się dziecka, można zobaczyć na własne oczy, jak rozwija się jego proces myślenia.

mm
sm

Układanki dla dzieci MightyMind i SuperMind robią karierę na świecie z powodu swoich wyróżniających własności jako zabawki kształcące umiejętność skutecznego rozwiązywania problemów. Układanki te pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie firma prowadząca stronę internetową MightyMind.com produkuje je, doskonali i rozprowadza od kilkudziesięciu lat.

Układanki firmy  MightyMind znalazły się w New York Magazine na liście dziesięciu najlepszych zabawek na prezent dla dziecka. Układanki niedawno weszły na rynek w Chinach. Gdy chińskie mamy zorientowały się o co w nich chodzi i zaczęły przekazywać sobie własne opinie uzupełnione filmikami video ze strony MightyMind.com, pierwsze sto tysięcy egzemplarzy kupiono w pół roku. Zabawka nie wymaga od dziecka umiejętności czytania lub znajomości języka angielskiego. W pudełku jest instrukcja dla rodziców lub opiekunów po polsku.
 
Na czym polega ta zabawa? Dzieci układają różne figury z prostych elementów geometrycznych: kwadratów, trójkątów, prostokątów, rombów i kół.  Figury do ułożenia są wydrukowane na planszach ponumerowanych w przemyślanej kolejności od 1 do 30 w przypadku MightyMind i od 31 do 60 w przypadku SuperMind.

Początkowe plansze są bardzo proste do ułożenia.

W miarę wzrostu numerów stają się coraz trudniejsze.

W MightyMind są plansze 1-30, a w SuperMind 31-60.
Plansze są uporządkowane tak, żeby dziecko stopniowo uczyło się sztuki samodzielnego budowania całości z części według ustalonych reguł. W tym wypadku regułą jest zgodność kształtów. Dziecko najpierw uczy się rozpoznawać decydujące różnice między elementami. Krok po kroku coraz lepiej rozpoznaje zgodność krawędzi elementów z liniami na planszy. Przechodzi od plansz z zadanym zestawem elementów do plansz, dla których musi samodzielnie dokonywać wyboru elementów.

Potem rodzic lub nauczyciel może sam rysować na zwykłym papierze kształty do ułożenia przez dziecko z dostępnych elementów. Dzieci mogą  również grać w ten sposób między sobą. Mogą wręcz robić zawody!

Nie chodzi tylko o umiejętności geometryczne. Gdy dziecko zaczyna rozumieć, o co chodzi w dopasowywaniu kształtów,  nabiera wiary we własne siły. Przekonuje się, że potrafi się uczyć. Zaczyna rozumieć na własnoręcznie rozwiązanych przykładach na czym polega uczenie się i jaką wielką satysfakcję daje mu dochodzenie do upragnionego wyniku. Ta zabawa potrafi wciągnąć dziecko w wielogodzinne okresy intensywnego rozwoju myśli. W wyniku tej pracy w mózgu powstają zalążki nowych połączeń między neuronami. Te połączenia będą służyły dziecku w dalszym życiu.

MightyMind jest więc zabawką cenioną na świecie nie tylko dlatego, że kształci umiejętność budowania zamierzonej figury z dostępnych elementów, ale też i dlatego, że dziecko nabiera umiejętności osiągania celu przez systematyczne postępowanie według skutecznych zasad. Jedną z takich zasad jest rozwiązywanie problemu zaczynając od jego uproszczonej wersji. Zgodnie z tą zasadą, najpierw rozwiązujemy tę prostą wersję, w której szybko orientujemy się o co chodzi. Potem dodajemy pierwszą potrzebną komplikację i staramy się zrozumieć co teraz. Systematycznie postępując w ten sposob, dochodzimy w końcu do zrozumienia jak rozwiązać realny, naprawdę złożony problem. Ta sama zasada dotyczy bardzo wielu zadań, jakie w przyszłości staną przed dzieckiem. Jak dziecko będzie sobie z nimi radziło bez znajomości zasad skutecznego postępowania?

Obserwacja ruchów rączek dziecka, które układa zadany kształt, pozwala zorientować się, jak ono myśli, rozwiązując zadany problem. Wystarczy cierpliwie obserwować, bez wtrącania się i pomagania. Widać wtedy jak dziecko próbuje różnych wariantów, manipulując prostymi elementami, zanim w końcu wpadnie na pomysł jak je ułożyć. To dobieranie elementów do utworzenia zamierzonej figury jest tak wciągające, że nie trzeba do niego zachęcać. Uczenie się z własnej woli jest najwydajniejszym sposobem nauki. Stopniowe nabieranie biegłości w rozwiązywaniu coraz bardziej złożonych problemów jest podstawową metodą odnoszenia sukcesu w życiu. Niektórzy twierdzą więc, że jedno pudełko MightyMind jest więcej warte niż wiele pudełek zwykłych układanek.

Nie tylko rodzice mogą korzystać z możliwości jakie daje MightyMind i SuperMind. Również nauczyciele w przedszkolu i nauczania początkowego w szkołach mogą wykorzystać te układanki w pracy z dziećmi. Chodzi o to, że trudno jest o narzędzia, które ułatwiają porozumienie z uczniami. Na podstawie obserwacji jak dziecko układa MightyMind, nauczyciel może zidentyfikować potrzeby dziecka i wyjść im naprzeciw.