Celem firmy Science Education Trade Consulting (SET Consulting) jest pomoc rodzicom i nauczycielom w kształceniu dzieci i młodzieży oraz w badaniu i usprawnianiu procesu kształcenia.

Uważamy, że rozwój systemu edukacji można przyspieszyć. W porównaniu z innymi systemami, np. transportu lotniczego lub telefonii komórkowej, system edukacji rozwija się bardzo wolno. W przypadku samolotów i telefonów rozwój jest wynikiem badań tego co jest potrzebne i jak to osiagnąć, oraz konsekwencją produkcji potrzebnych narzędzi, ich wykorzystania i stałego ulepszania. Popyt na nowe narzędzia bierze się z potrzeby klientów, którzy chcą kupować coraz lepsze i tańsze narzędzia.

W przypadku kształcenia dzieci i młodzieży trudno jest o narzędzia, których używanie ułatwia porozumienie między osobami uczącymi się i osobami nauczającymi, między uczniami i nauczycielami lub dziećmi i rodzicami. Trzeba te narzędzia tworzyć, a potem ulepszać i udostępniać zaintersowanym.

Kiedy bracia Wright zbudowali pierwszy szybowiec zdolny do unoszenia człowieka w powietrzu na początku XX wieku, trudno było wtedy wyobrazić sobie, że już 100 lat później ludzie będą bardzo dużo i często podróżować samolotami między kontynentami. Kiedy Jobs i Wozniak budowali swoje małe komputery osobiste, nie było wiadomo, że w pół wieku osobiste urządzenia elektroniczne zmienią świat.

Zachęty do działania we wszystkich podobnych przypadkach dostarcza narzędzie, które pomaga w realizacji celu. Firma SET Consulting stawia sobie za cel rozwijanie procesu tworzenia i doskonalenia narzędzi, które są potrzebne rodzicom i nauczycielom do budowania porozumienia z dziećmi i młodzieżą w sprawie uczenia się i nauczania.

Przykładem takiego narzędzia jest sprzedawana przez SET Consulting amerykańska układanka MightyMind. Jest ona znana i ceniona w świecie, bo kształci umiejętność budowania zamierzonej figury z dostępnych elementów. Pozwala też nauczycielom i rodzicom na bezpośrednią obserwację, jak człowiek uczy się tej umiejętności, bo widać jak on próbuje różnych wariantów, manipulując prostymi elementami, zanim w końcu wpadnie na pomysł jak je ułożyć. To dobieranie elementów do utworzenia zamierzonej figury wciąga młodego człowieka. Uczenie się w tak naturalny sposób, z własnej woli, jest bardzo wydajnym sposobem nauki.

Stopniowe nabieranie biegłości w rozwiązywaniu coraz bardziej złożonych problemów jest podstawą odnoszenia sukcesu w życiu. W przypadku MightyMind, młody człowiek z własnej woli układa z prostych elementów geometrycznych (kwadratów, trójkątów, prostokątów, rombów i kół) figury wydrukowane na trzydziestu planszach ponumerowanych w przemyślanej kolejności. Plansze są uporządkowane tak, żeby figury na nich były coraz trudniejsze do ułożenia i wymagały opanowania nowych elementów sztuki budowania całości z części. Dzięki temu obserwacja ruchów osoby układającej pozwala domyślać się, jak ona myśli rozwiązując zadany problem. Gdy dziecko zaczyna rozumieć o co chodzi w dopasowywaniu kształtów, nabiera wiary we własne siły, i przekonuje się, że potrafi się uczyć. Świadomość na czym polega uczenie się pozwala mu pokonywać wszystkie inne trudności, z pozoru nie związane z MightyMind.

Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia MightyMind bardzo się opłaca. Układanie figur na kolejnych planszach kształci umysł młodego człowieka w systematycznym dochodzeniu do rozwiązywania problemu. Niektórzy nawet twierdzą, że jedno pudełko MightyMind jest równie skuteczne jak wiele pudełek zwykłych układanek.

Zestaw MightyMind zawiera plansze 1-30, zaś zestaw SuperMind, plansze 31-60.

SET Consluting oferuje również książki dotyczące pracy nauczyciela.

Śledź nas na Facebooku